Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Przyjaciele i rodzina

Woman supports heroin-dependent partner

Jak rozpoznać, że ktoś z bliskich jest uzależniony od opioidów?

Nie zawsze jest to łatwe. Niektórzy mogą przez jakiś czas eksperymentować z narkotykami, nie popadając jednak w uzależnienie. Inni mogą przejawiać gwałtowne zmiany w zachowaniu lub inne objawy, które nie pozostawiają wątpliwości. Natomiast jeszcze inni mogą z pozoru funkcjonować normalnie, ukrywając uzależnienie przed przyjaciółmi i rodziną. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony od heroiny/opioidów, zapoznanie się z częstymi oznakami uzależnienia może ułatwić rozpoznanie niektórych objawów.

Niniejsza witryna zawiera również bardzo dużo informacji na temat uzależnienia od heroiny/opioidów oraz dostępnych opcji leczenia. Nie wolno zapominać, że uzależnienie od heroiny/opioidów jest zasadniczo przewlekłą, nawracającą chorobą, a nie oznaką słabości, niemoralności czy niewłaściwego stylu życia. Choć dostępnych jest wiele opcji leczenia, nie istnieje żadna szybka metoda ani magiczna tabletka, która rozwiąże problem z dnia na dzień. Dokładniejsze zrozumienie powodów, dla których leczenie uzależnienia od heroiny/opioidów jest długotrwałe oraz dlaczego może być trudne pomoże Ci wspierać uzależnioną osobę na tej drodze.

Słowa ludzi, którzy przeszli leczenie również mogą okazać się pomocne w zrozumieniu uzależnienia. Poznaj historie przetrwania dotyczące problemu zażywania narkotyków oraz leczenia.

Mamy nadzieję, że przedstawione tu informacje pomogą Ci nawiązać rozmowę z bliską osobą na temat jej uzależnienia od heroiny/opioidów w oparciu o wiedzę i zrozumienie. Bez względu na okoliczności nie będzie to łatwa rozmowa, a w większości przypadków nie można nikogo zmusić do leczenia. Przedstawione tu informacje pomogą Ci jednak wskazać uzależnionej osobie właściwy kierunek, ze świadomością, że są ludzie, którzy mogą pomóc – czy to tutaj, czy wśród lekarzy lub w grupach wsparcia.

Uzależnienie od opioidów jest ciężarem nie tylko dla osoby uzależnionej, lecz również dla jej przyjaciół i rodziny. Lepiej niż większość z nas wie o tym pewien ojciec, Tony Trimingham. Gdy jego syn Damien zmarł na skutek przedawkowania heroiny, Tony założył organizację Family Drug Support aby pomóc rodzinom takim jak jego radzić sobie z problemem uzależnienia od narkotyków. Możesz poznać historię Tony'ego.

Twój przyjaciel lub członek rodziny będzie potrzebować Twojej pomocy. Ty również możesz potrzebować wsparcia. Istnieją grupy specjalizujące się w pomocy przyjaciołom i członkom rodzin osób uzależnionych. Dane tych grup można znaleźć na naszej stronie grup wsparcia.