Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Historia Vinko

Vinko’s video story of heroin survival

Vinko przyznaje, że „zawsze pociągał go margines społeczny”, a pod „presją otoczenia” ze strony swoich przyjaciół, zaczął wąchać klej, palić i pić, jednak dopiero kiedy zaczął służyć w Marynarce Handlowej, nałóg „wymknął się spod kontroli”.

„Były tam dostępne wszelkie narkotyki”, jednak to po przeprowadzce do Rotterdamu w poszukiwaniu pracy po raz pierwszy spróbował heroiny. Nie uzależnił się od razu, stało się to z czasem, aż w końcu „heroina stała się dla niego chlebem codziennym”.

Przed powrotem na morze, Vinko za każdym razem przechodził detoksykację i „nie tykał narkotyków na pokładzie”. Jednak po 10 latach takiego trybu życia: „Nie mogłem już tego znieść. Moja dusza i ciało były tym po prostu umęczone i nie byłem w stanie dłużej się kontrolować... stało się to po pewnym czasie niemożliwe”.

W końcu Vinko zdecydował się rzucić nałóg na dobre i przez krótki okres brał leki, po czym przeszedł detoks. Jak wyjaśnił: „Było jasne, że to nie może trwać wiecznie, a ta historia musi, jak każda, mieć swój początek i koniec”. Zaczął zmieniać swoje życie. „Zdałem sobie sprawę, co tak naprawdę się liczy.” Wziął się za bieganie, co dało mu nowy przedmiot zainteresowania, zdrowszy tryb życia i „ludzi, z którymi można gdzieś pójść i zapomnieć” o narkotykach.

Vinko radzi osobom poszukującym pomocy słuchanie porad, jednak ostatecznie wybranie tego, co dla nich najlepsze: „Słucham, co inni mają do powiedzenia, jednak zawsze sam podejmuję swoje decyzje”. Podkreśla także, jak ważne jest, aby „rozpocząć tę podróż, wejść na dobrą drogę i poddać się leczeniu”.

Jeśli chcesz podzielić się historią Vinko, możesz przesłać ją w wiadomości e-mail, wydrukować lub dodać odnośnik na Facebooku i Twitterze.