Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Historia Magda

Magda’s video story of heroin survival

Magda odczuwała „specyficzny rodzaj samotności” kiedy była dzieckiem, jednak dopiero kiedy jej rodzice byli w separacji „zaczęły się wszystkie jej problemy”. Okazało się, że bliski, starszy przyjaciel Magdy „jest uzależniony, od wielu lat, od heroiny i Magda, jako „ciekawa świata” 13-latka pragnąca „przynależności do pewnego grona ludzi”, spróbowała heroiny po raz pierwszy.

Kiedy jej przyjaciel zmarł, Magda zrozumiała, że była uzależniona i znalazła się w szpitalu. Magda wyjaśnia, że jej „rodzice zareagowali na początku niedowierzaniem”, ale nie miała „takiego poczucia, że odsuwają się ode mnie. Pomogli mi przetrwać ten okres detoksu”. Chociaż Magdzie nie powiodło się kilka razy przejść przez detoks, zakochała się i urodziła córeczkę. Magda i jej mąż rozpoczęli terapię podtrzymującą, jednak po 2 latach jej „ukochany odszedł”. „W momencie w którym zmarł, ja po prostu przestałam chodzić na to leczenie” – wspomina.

Z kolejnym dzieckiem i policją próbującą odebrać jej prawa rodzicielskie, Magda ocknęła się: „Co ty kobieto ze sobą robisz, ty nie możesz tak!” Podjęła leczenie i tym razem było inaczej: „Miałam motywację, która zamiast maleć rosła niemalże wykładniczo”. Po zmianie środowiska Magda podjęła „po raz pierwszy w życiu pracę”. Jestem „członkiem założycielem ruchu obywatelskiego”, udzielam rad innym ludziom borykającym się z uzależnieniem od heroiny. Magda zachęca ich, aby „znaleźli coś, co potrafi wypełnić pustkę po tym życiu” i przekonuje, „że na podjęcie ważnych decyzji, dotyczących tego, aby normalnie, zdrowo funkcjonować, żyć nigdy nie jest za późno”.

Jeśli chcesz podzielić się historią Magda, możesz przesłać ją w wiadomości e-mail, wydrukować lub dodać odnośnik na Facebooku i Twitterze.