Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Historia Antonio

Antonio’s video story of heroin survival

"Informacje udzielane przez profesjonalistów, przez rodzinę mają zasadnicze znaczenie, leżą u podstaw całej reszty". Lecz życie Antonio nie zawsze opierało się na solidnych podstawach. Antonio miał trudną sytuację w domu, "właściwie bez nadziei na poprawę, życie to był prawdziwy chaos" i pewnego dnia zdecydował się spróbować z przyjacielem heroiny. W miarę pogłębiania się jego uzależnienia zdawał sobie sprawę z tego, że wyrządza krzywdę rodzinie, "matka tyle przeszła, to ona najwięcej ucierpiała".

Aby oszczędzić bólu matce, Antonio opuścił dom. Życie uzależnionego na ulicy nie jest łatwe. "Alienacja i naznaczenie − ulica i narkotyki naprawdę mogą zniszczyć człowieka". Wtedy nie miał właściwie żadnego dostępu do informacji, które mogłyby mu pomóc, "wszystko trzeba było zrobić samemu".

Antonio był uzależniony od heroiny przez wiele lat, lecz pewnego dnia stwierdził, że "tak dłużej być nie może, że życie przecieka mu miedzy palcami".

Antonio wypróbował wiele metod leczenia, najdłużej pozostając abstynentem przez 5 lat. A jednak za każdym razem wracał do nałogu "z powodu braku pewności siebie, z powodu braku celu w życiu". Postanowił jednak walczyć dalej i odkrył, że z uzależnieniem można wygrać, choć "to codzienna walka, która wymaga dużej siły woli". Obecnie nie zażywa narkotyków i odbudowuje swoje życie, "czując się wolny i silny". Jego nowe życie pomaga mu również odzyskać pewność siebie, zaczyna "zauważać swoje zalety, rozmawiać z ludźmi, nie potrzebując do tego narkotyków. To źródło największej dumy".