Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Historia Johanny

Johanna’s video story of heroin survival

Johanna wiedziała, że jej syn Michael w przeszłości palił marihuanę, lecz przyznaje, że o heroinie nie miała pojęcia. "Przez długi czas się nie zorientowałam, wiedziałam tylko, że coś jest nie tak".

Michael schudł, zrobił się niespokojny i nie można na nim było polegać. W domu zaczęły znikać pieniądze. "Jego dziewczyna miała znajomych, którzy zażywali heroinę, więc rozpoznała objawy". Gdy poruszyła temat w rozmowie z synem, ten "natychmiast zaczął o tym mówić, widać było ulgę, że nie musi już tego ukrywać". Johanna wspierała Michaela, choć oznaczało to życie w świecie pełnym długów, rozpraw sądowych, wizyt w więzieniu i szpitalu. "Życie codzienne nie miało już żadnego planu", wspomina.

Nieocenionym źródłem wsparcia okazała się grupa samopomocy, w której Johanna mogła porozmawiać z innymi rodzinami. Żałuje jednak, że tak trudno było zdobyć informacje: "Nie wiedziałam wtedy o wielu rzeczach, o których wiem dziś".

W końcu Michael "chciał się wydostać z narkotykowego środowiska przestępczego". Zdecydował się na leczenie, dzięki któremu "po raz pierwszy od dawna udało mu się zasnąć. Był spokojny i miał czas, aby załatwić codzienne sprawy". Przybrał na wadze i zaczął zwracać więcej uwagi na swój wygląd. Johanna radzi innym rodzinom, aby uzbroili się w wiedzę na temat uzależnienia od narkotyków i dostępnych metod leczenia oraz aby nie zamykali drzwi przed bliskimi. "Sądzę, że najważniejsze było zaakceptowanie go takim, jaki jest. Sama obecność, gdy potrzebował pomocy – dzięki temu przetrwał".