Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Czym jest uzależnienie od heroiny/opioidów?

Man seeking heroin dependence information

Regularne zażywanie heroiny/opioidów prowadzi do zmian w mózgu i układzie nerwowym, na skutek których trzeba nadal zażywać heroinę/opioidy, aby czuć się normalnie.

Ponadto ciało ulega dalszym zmianom, dostosowując swoją reakcję, i osoba uzależniona potrzebuje coraz większych ilości narkotyku, aby przetrwać dzień. Nie dziwne, że osoby uzależnione od heroiny/opioidów często mówią, że straciły kontrolę i że heroina/opioidy zawładnęły ich życiem. Dla wielu z nich leczenie stanowi sposób na odzyskanie częściowej kontroli nad własnym mózgiem, ciałem i życiem.

Zmieniające się poglądy na uzależnienie od heroiny
Minęły już czasy, gdy uzależnienie od heroiny/opioidów było uznawane za oznakę słabości, zepsucia czy niemoralności. Badania dowodzą, że uzależnienie od heroiny/opioidów jest przewlekłą, nawracającą chorobą, która może mieć podłoże genetyczne, podobnie do cukrzycy lub nadciśnienia. Leczenie jest ważnym elementem w radzeniu sobie z dowolną chorobą, a uzależnienie od heroiny/opioidów nie stanowi tutaj wyjątku. Choć w dłuższej perspektywie możliwe jest odwrócenie zmian, jakie zaszły w organizmie, priorytetem powinna być stabilizacja objawów: minimalizacja skutków odstawienia, zmniejszenie chęci i częstotliwości zażywania heroiny/opioidów oraz odejście od stylu życia toczącego się wokół uzależnienia od heroiny/opioidów.

Moje Leczenie Mój Wybór pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat kierunków, które może przybrać droga do poprawy, oraz sposobu na jej rozpoczęcie. Jeśli Twoje próby zaprzestania zażywania heroiny/opioidów w przeszłości zakończyły się niepowodzeniem – nie ma się czego wstydzić. Większość ludzi co najmniej raz próbuje bezskutecznie. Jeśli leczenie nie jest Ci obce, być może warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z dostępnymi rodzajami leczenia aby dowiedzieć się czegoś na temat nowych opcji oraz tego, co o nich wiadomo. Jeśli martwisz się o przyjaciela lub członka rodziny który być może zmaga się z tym problemem, zawarte tu informacje mogą ułatwić Ci rozpoczęcie rozmowy i wprowadzenie tej osoby na inną drogę.