Organizacje partnerskie:
Partner organisation logos
Program finansowany dotacją edukacyjną od firmy RB Pharmaceuticals Ltd, spółka zależna Indivior PLC

Buprenorfiny/naloksonu

Heroin user interested in buprenorphine/naloxone treatment

Buprenorfina w połączeniu z naloksonem jest dostępna w większości krajów od 2006 r.

Przyjmowanie buprenorfiny/naloksonu
Tabletki buprenorfiny/naloksonu są dostępne w dawkach 2 mg/0,5 mg oraz 8 mg/2 mg i są stosowane podjęzykowo. Dawki terapeutyczne buprenorfiny/naloksonu wahają się zwykle od
12/3 mg do 16/4 mg, choć niektóre osoby mogą wymagać dawek niższych lub wyższych. Idealna dawka buprenorfiny zostaje zwykle osiągnięta w ciągu kilku dni. Efekty działania buprenorfiny/naloksonu stosowanych zgodnie z zaleceniami są identyczne z efektami samej buprenorfiny – bardzo niewielka ilość naloksonu jest wchłaniana pod językiem, zbyt mała, aby odczuć jakiekolwiek efekty. Jednak po pokruszeniu i wstrzyknięciu lub wciągnięciu przez nos następuje wchłonięcie dawki naloksonu wystarczającej do wywołania objawów odstawienia, jeśli w organizmie pacjenta występują inni pełni agoniści receptorów opioidowych (np. heroina lub metadon).

Jakie mogą być zalety lub wady leku?
Ponieważ aktywnym składnikiem buprenorfiny/naloksonu służącym do leczenia uzależnienia od opioidów jest buprenorfina, większość zalet i wad leku jest identyczna, jak w przypadku buprenorfiny stosowanej samodzielnie. Aby dowiedzieć się więcej o buprenorfinie, kliknij tutaj.

Innymi zaletami lub wadami wyjątkowymi dla buprenorfiny/naloksonu są:

 • W przypadku próby wstrzyknięcia buprenorfiny/naloksonu, nalokson wywoła objawy odstawienia i/lub ograniczy działanie buprenorfiny. Może Ci to odpowiadać, jeśli chcesz się zabezpieczyć przed pokusą stosowania leku niezgodnie z zaleceniami, lub może Ci to przeszkadzać, jeśli zamierzasz wstrzykiwać lek.
 • Ze względu na zawartość naloksonu niektórzy lekarze chętniej przepisują lek do stosowania w domu, co zapewnia większą swobodę na początku leczenia. W wielu krajach jest to preferowany lek zawierający buprenorfinę, chyba że okoliczności wymagają stosowania wyłącznie buprenorfiny (np. ciąża).
 • Nakłanianie do sprzedaży leku przez innych może występować rzadziej, ponieważ jego wartość na ulicy jest niższa niż wielu innych opioidów. Z drugiej zaś strony oznacza to mniejszą możliwość zdobycia dodatkowych środków finansowych kosztem "zapasowych" leków, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Buprenorfina/nalokson może wchodzić w interakcję z innymi lekami, wywołując działania niepożądane, więc w razie przyjmowania innych leków należy omówić leczenie z lekarzem (np. w razie przyjmowania niektórych leków antyretrowirusowych w leczeniu zakażenia wirusem HIV), choć lekarz powinien sam szybko zauważyć skutki interakcji i odpowiednio dopasować dawkę.

Mity
Istnieje wiele mitów dotyczących poszczególnych form leczenia i niezmiernie ważne jest oddzielenie faktów od fikcji. Oto kilka popularnych mitów na temat buprenorfiny/naloksonu, z którymi można się spotkać.

 • "Buprenorfina/nalokson może wywoływać objawy odstawienia". Stosowana zgodnie z zaleceniami buprenorfina/nalokson działa tak samo jak buprenorfina i nie ma większej szansy na wywołanie objawów odstawienia. Objawy odstawienia pojawią się wyłącznie, jeśli tabletki zostaną pokruszone i wstrzyknięte. Mimo to niektóre osoby niepokoją się wpływem naloksonu w buprenorfinie/naloksonu. Może to być błędne koło, gdyż jak pokazują badania, sam niepokój może wystarczyć do wywołania objawów odstawienia.

Czy występują działania niepożądane?
Nie każdy doświadcza działań niepożądanych; niektóre z częstszych działań niepożądanych buprenorfiny/naloksonu to:

 • pocenie się
 • nudności
 • zatwardzenie
 • łagodne odurzenie
 • ból mięśni i stawów
 • zatrzymanie płynów
 • bóle głowy
 • bezsenność.

Działania niepożądane często ustępują po pewnym czasie; do każdego nowego leku trzeba się przyzwyczaić.

Wznawiasz leczenie?
Jeśli leczyłeś/leczyłaś się już buprenorfiną/naloksonem lub buprenorfiną, ale wystąpiły trudności, poinformuj o tym swojego lekarza. Być może przyjmowana wtedy dawka była zbyt niska lub nie jest to odpowiedni lek dla Ciebie.